Kde sa naučiť vytvoriť webovú stránku - diskusia

marco1
2024-02-26 12:17
Zdravím,

viete mi poradiť, kde by som mal začať, keď sa chcem naučiť spraviť si jednoduchú webovú stránku? Na internete je toho dosť veľa, ale neviem kde začať. Máte nejaké overené návody či manuály, podľa ktorých by som vedel postupovať? Je lepší programovací jazyk HTML alebo Javascript?
Nepredpokladám, že budem tvoriť weby ako je tento, ale niečo jednoduchšie pre seba.

ďakujem za každú radu
1

Komentár na tento príspevok ×


Admin
2024-02-26 15:09
Začať môžeš napríklad prejdením nášho tutoriálu k HTML, konkrétne kapitolou 1: HTML Tutoriál - úvod do tvorby webov smile4
Alebo napr. toto, ak by moje odporúčanie vyznelo neobjektívne: Ako písať web, resp. ja by som asi navrhoval prejisť si obidva tutriály a sám zistíš, čo ti viac vyhovuje.

Dosť záleží od toho, aký typ webových stránok chceš. Či ti stačia statické stránky (ktoré raz vytvoriš a ľudia ich čítajú), alebo dynamické (kde do nich vedia zasiahnuť aj návštevníci webu (registrácia, písanie komentárov...).

Vo všeobecnosti, ak chceš tvoriť webové stránky, máš dve možnosti:
  • Prvou je programovanie webov: teda naučíš sa základy jazyka HTML, ktorým budeš vedieť tvoriť statické webové stránky, potom CSS na úpravu dizajnu (tzv. štýlovanie). A potom postupne narazíš na to, že budeš chcieť nejaké interaktívne-dynamické prvky (napr. formuláre, diskusie, registráciu používateľov...), na čo budeš potrebovať jazyk minimálne aspoň základy PHP alebo osvojiť si prácu s nejakou databázou (na web zvyčajne MySQL). Progrmaovací jazyk PHP a databáza MySQL sa zvykne odporúčať najmä preto, že ide o najviac rozšírené jazyky a zároveň najviac podporované na bežných webových serveroch. Alternatívne však vieš weby programovať aj v jazykoch ako Java, Python, C++, lenže s ich podporou je to trochu slabšie. A Javascript - ktorým vieš aj programovať dynamické weby (tzv. server side javascript), a aj písať skripty pre statický web (bežný Javascript). Takže ak hľadáš na úvod jednoduchú a populárnu cestu, šiel by som postupne: HTML, CSS, PHP a potom sa vieš rozhodnúť, kam ďalej. Prvým dvom sa veľmi nevyhneš, keď sa rozhodneš písať zdrojový kód.
  • Druhou možnosťou je nainštalovať si na webový server aplikáciu na správu webových stránok, ktorá väčšinu vecí robí za teba. Vtedy nepotrebuješ poznať programovanie (písanie zdrojového kódu), stačí stránku vytvoriť cez formulár. Príkladom týchto systémov sú Wordpress, Joomla alebo Drupal. Viac o tomto prístupe sa dočítaš napr. tu na Wikipedii


Na Youtube je tiež množstvo návodov, nedokážem však vybrať konkrétny. Každému aj tak vyhovuje niečo iné, tak sa oplatí zopár si ich pozrieť a podľa toho sa rozhondúť.
3

Komentár na tento príspevok ×