Katalóg vzdelávacích videí: vzdelávacie videá online a zadarmo z rôznych oblastí. V katalógu sa nachádzajú len slovenské a české učebné videá vhodné pri príprave na maturitu či skúšky alebo testy.
vzdelávacie videá Informatika
nájdené vzdelávacie videá: 37 Popularita | Názov
Dijkstrov algoritmus a názorná ukážka jeho iterácií. Dijkstrov algoritmus slúži k nájdeniu najkratších ciest z jedného vrcholu do ostatných vrcholov grafu.
Úvod do teórie grafov - prečo potrebujeme grafy
Stručné vysvetlenie základných grafových pojmov, prevažne pomenovanie rôznych typov grafov
Ako je možné grafy využiť.
Ako reprezentovať grafy v pamäti, matica susedností a zoznam susedov
Stromy sú jedným z najznámejších typov grafov. Ide o súvislé acyklické grafy. Vo videu nájdete zaujímavé vlastnosti stromov a ich použitie pri programovaní.
Spôsoby reprezentácia stromov v počítačovej pamäti - zamerané na binárne stromy.
Ako čo najrýchlejšie nájsť prvok v usporiadanom poli?
Ukážka dijkstrovho algoritmu na reálnom príklade hľadania najkratšej cesty: popis implementácie a zhodnotenie rýchlosti.
Praktická demonštrácia triediaceho algoritmu Insertion sort, popis implementácie a diskusia o zložitosti algoritmu.
Algoritmus na nájdenie minimálnej kostry grafu.
Algoritmus na nájdenie minimálnej kostry grafu.
Alfa-beta orezávanie (angl. alpha-beta pruning) je algoritmus pre dvojicu hráčov. Je podobný ako Minimax, ale odrezáva vetvy (stavy), ktoré by nikdy nemohli nastať a vďaka tomu je prehľadávaný priestor menší.
Floyd-Warshall algoritmus a jeho názorná ukážka. Zobrazené sú postupne iterácie algoritmu. Floyd Warshall algoritmus dokáže nájsť najkratšiu cestu medzi všetkými vrcholmi. Taktiež dokáže nájsť cykly záporných dĺžok.
Latex je typografický systém určený pre profesionálnu a poloprofesionálnu tvorbu a údržbu dokumentov. Čo je to LaTeX a ako sa líši od iných nástrojov na tvorbu dokumentov. Ukážka zdrojového kódu a dokumentu v LaTeXu. Prečo používať LaTeX a nie WYSIWIG nástroje? Kedy LaTeX radšej nepoužiť.
Základná štruktúra zdrojového dokumentu. Základná syntax príkazov, povinné a nepovinné parametre. Označovanie komentárov, odstavce, zalomenie riadku, členenie dokumentu (príkazy \section \subsection \subsubsection \chapter), vloženie neočíslovanej časti dokumentu alternatívnym príkazom
Vloženie obsahu (príkaz \tableofcontents), prečo je potrebné dokument generovať dvakrát, ako do obsahu dostať nečíslované časti dokumentu, odkazovanie sa na časti dokumentu (príkazy \label a \ref)
Bold, italic, podčiarkovanie (príkazy \textbf, \textit a \underline), veľkosť fontu, zarovnávanie textu.
odrážkový zoznam (prostredie itemize, príkaz \item), číslovaný zoznam, zoznam s textovými odrážkami a viacúrovňové zoznamy.
Vloženie plávajúceho objektu s obrázkom (prostredie figure, príkaz \includegraphics), nastavenie veľkosti obrázka, centrovanie obrázka (príkaz \centering), pridanie opisu obrázka (príkaz \caption), odkazovanie na obrázky z textu (príkazy \label a \ref), výhody vektorovej grafiky.
Vytvorenie plávajúceho objektu pre tabuľku (prostredie table), definovanie tabulky, definovanie stĺpcov, definovanie obsahu prvého riadka tabuľky v, vytváranie obsahu tabuľky, čiary ohraničujúce bunky a používanie generátorov tabuliek.
Umiestnenie vzorca, číslovanie vzorcov a odkazovanie na ne, tvorba jednoduchých vzorcov, príkazy na výpis špeciálnych znakov zátvorky a ich veľkosť.
Úvod do BibTeX, súbory .bib a ich štruktúra, vloženie bibliografie do dokumentu (príkazy \bibliography a \bibliographystyle). Citovanie v texte (príkaz \cite), zmeny štýlu citovania a použitie externého štýlu bibliografie
Problémy, ktoré slovenčina v LaTeXu spôsobuje. Balík babel (generované texty po slovensky, slovenské rozdeľovanie slov). Balík inputenc (zabezpečí správne spracovanie diakritiky). Balík fontenc (správne rozdeľovanie slov aj pri znakoch s diakritikou). Množina príkazov do preambuly potrebná pre slovenský dokument.
Ukážka typickej titulnej strany (hotový kód), prostredie titlepage, vloženie vertikálnej medzery (príkaz \vspace).
vkladanie špeciálnych znakov cez escaping, úvodzovky, manuálne dopĺňanie diakritiky, pevná medzera, nastavovanie rozdeľovania slov (lokálne aj globálne, príkazy \mbox, \- a \hyphenation).
Prečo sa len tak vložený kód nebude správne zobrazovať. Prostredie verbatim (vykreslí zdroj do písmena rovnako do výsledného dokumentu), inline použitie verbatim (príkaz \verb|text|). Krajšie zobrazenie zdrojového kódu (prostredie lstlisting a balík listings)
Ako klásť pri analýze otázky, úvod do UML, diagram aktivít
Manažment požiadaviek pri vývoji softvéru.
Prípady použitia pri tvorbe softvéru.
Kategórie vzdelávacích videí
Jazyk
Obtiažnosť